جستجو کردن

اهمیت لباس کار مناسب

لباس کار مناسب و ایمن

لباس کار مناسب یکی از بهترین راه ها برای ارتقای حفاظت و ایمنی در محل کار است. با این حال، برخی از شرکت ها اهمیت لباس کار مناسب را نادیده می گیرند و آن را یک سرمایه گذاری غیر ضروری می دانند. آنها متوجه نمی شوند که لباس کار مناسب از کارمندانشان محافظت می کند. علاوه بر این، در برخی موارد از تصادفات و حتی مرگ و میر جلوگیری می کنند.

چند دلیل خوب برای انتخاب لباس کار مناسب چیست؟

احتمالاً به خوبی می‌دانید که لباس‌های محافظ کارگران را از آسیب و بیماری در محیط‌های صنعتی و بهداشتی محافظت می‌کند. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که کارفرمایان برای کارمندان خود لباس کار مناسب تهیه کنند. مثلا:

 • لباس های کاری جذاب به نمایندگی از یک شرکت یا سازمان کمک می کند.
 • تجهیزات حفاظتی از کارکنان در برابر بیماری های تنفسی و سایر خطرات بهداشتی محافظت می کند.
 • حرفه ای بودن و یکنواختی را تشویق می کند.
 • لباس های ایمنی به شرکت ها اجازه می دهد تا از مقررات دولتی پیروی کنند.
 • لباس کار مناسب باعث صرفه جویی در هزینه سازمان می شود.

یک کارفرما از کجا می تواند لباس کار مناسب بخرد؟

لباس کار مناسب و ایمن در محل کار مهم است زیرا از کاربران در برابر هرگونه خطرات بهداشتی و ایمنی در محل کار محافظت می کند. لباس کار ایمن PPE (تجهیزات حفاظتی شخصی) نیز نامیده می شود ، احتمال آسیب، بیماری و مسائل قانونی را کاهش می دهد و محیط کاری ایمن و شاد را برای همه تضمین می کند.

آیا علاقه مند به خرید لباس کار و تجهیزات باکیفیت و مناسب برای کارگران صنعتی یا بهداشتی هستید؟

یک شرکت معتبر و مورد اعتماد فروش لباس کار و لوازم جانبی در دسته تجهیزات حفاظت شخصی را انتخاب کنید و به صورت حضوری خرید کنید یا کاتالوگ های آنلاین را مرور کنید تا نگاهی به نوع پوشاک کاری که سازنده در انبار دارد بیندازید.

همچنین فراموش نکنید که در مورد موادی که لباس کار از آنها ساخته شده است مطلع شوید. انتخاب یک فروشگاه آنلاین یا فیزیکی دارای مجوز و قابل اعتماد به شما این امکان را می دهد که لباس کار با کیفیت برتر و مناسب را به دست آورید. 

لباس کار مناسب و ایمن
لباس کار مناسب و ایمن

PPE چیست؟

PPE مخفف Personal Protective Equipment است و به لباس‌ها و تجهیزاتی اطلاق می‌شود که به طور خاص برای کمک به کارکنان برای جلوگیری از خطرات و صدمات در حین کار به صورت مناسب با هر شغلی طراحی شده‌اند. معمولاً پس از ارزیابی ریسک تصمیم گیری می شود.

تجهیزات ایمنی معمولی PPE می‌تواند شامل چکمه‌های ایمنی، شیشه ایمنی، کلاه ایمنی و لباس‌های کار تخصصی باشد، اما این واقعاً به نوع کاری که شرکت شما در آن مشغول است و فعالیت‌هایی که نیاز به محافظت دارند بستگی دارد.

چرا استفاده از لباس کار مناسب و ایمن در محل کار مهم است؟

اهمیت لباس ایمنی را نمی توان به اندازه کافی مورد تاکید قرار داد. با توجه به اینکه این روزها بیشتر صنایع تمرکز زیادی بر سلامت و ایمنی دارند، آماده شدن برای این کار وظیفه شما را به عنوان یک کارفرما انجام می دهد و تضمین می کند که نیروی کار شما محافظت می شود و از آسیب محافظت می کند.

معمولاً لباس‌ها از قسمت‌های ظریف محافظت می‌کنند، مانند کلاه ایمنی برای سر و چکمه‌های محکم برای پا . آنها همچنین از ویژگی هایی مانند بینایی و شنوایی و همچنین دهان و بینی برای جلوگیری از استنشاق مواد خطرناک محافظت می کنند.

PPE در چه صنایعی مورد نیاز است؟

PPE در چندین صنعت و محل کار مهم است:

 • ساخت و ساز
 • انبارها
 • آزمایشگاه ها
 • صنعتی
 • محوطه سازی
 • امنیت
 • پذیرایی

هر صنعتی که خطر صداهای بلند، گرد و غبار، گازها، اجسام سنگین، مواد شیمیایی، سطوح داغ یا مواد، عوامل بیولوژیکی یا ریزش زباله را به همراه دارد، باید روی لباس های ایمنی سرمایه گذاری کند.

لباس کار مناسب و اقلام لباس ایمنی
لباس کار مناسب و اقلام لباس ایمنی

مهمترین اقلام لباس ایمنی چیست؟

چکمه : برای جلوگیری از صدمات پا مانند سوراخ شدن، رگ به رگ شدن، له شدن، و افتادن، به ویژه نسخه های با کلاه فولادی مهم است. به پا یک لایه محافظ و محکم می بخشد.

پارچه‌های تخصصی : مانند پارچه‌های قابل تنفس، مقاوم در برابر شعله یا پارچه‌هایی که سخت هستند اما حرکت کارکنان را محدود نمی‌کنند.

دستکش ( دستکش کار ) : دست ها قسمت های حساس بدن و پر استفاده ترین قسمت بدن در حین کار هستند. محافظت از دست برای جلوگیری از سوختگی یا پاشش مواد مضر ضروری است.

حفاظت تنفسی : برخی از صنایع دارای زباله، گرد و غبار، ذرات، گازها و موارد دیگر هستند که می تواند به سیستم تنفسی آسیب برساند. به این ترتیب، در این شرایط، پوشاندن بینی و دهان مهم است.

حفاظت از چشم‌ها و گوش‌ها : اندام‌های حسی شما احتمالاً ظریف‌ترین و حساس‌ترین نواحی بدن هستند و به همین دلیل نیاز به محافظت با استفاده از عینک ایمنی و هدفون‌های حذف صدا دارند.

پوشش سر : کلاه ایمنی از جمجمه ظریف در برابر سقوط آوار و ریزش ساختمان محافظت می کند. سایر اقلام سرپوش می تواند شامل لوبیا برای گرم نگه داشتن سر و نسخه های hi-vis برای افزایش دید باشد.

نه ویژگی مهم لباس کار مناسب

برخی از ویژگی‌های لباس کار مناسب که باید در هنگام ارزیابی تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) مورد توجه قرار گیرند چیست؟ در حالی که الزامات خاصی به نوع دستگاه تنفس و سایر ویژگی های خاص مجموعه محافظ کل بستگی دارد، 9 ویژگی در همه کاربردهایی که شامل لباس های ساخته شده از پارچه های محافظ است، مهم هستند. هر یک از این ویژگی ها بر نگرش کارگران نسبت به لباس های محافظ و نحوه استفاده آنها از لباس های ارائه شده برای ایمنی خود تأثیر خواهد داشت.

1. حفاظت مانع قابل اعتماد و دوام

آیا پوشنده می تواند به توانایی لباس برای محافظت در برابر همه خطرات محل کار و ایستادن در شرایط سخت کاری اطمینان داشته باشد؟

کارکنان باید در پوشاکی که برای استفاده آنها تهیه می شود احساس امنیت کنند. کارفرمایان باید لباس های محافظ و مناسب با ویژگی های مانعی مستند را انتخاب کنند. این اطلاعات از تولیدکنندگان پوشاک در دسترس است و باید توسط کارفرما همراه با سایر اسناد انتخاب PPE نگهداری شود.

کارفرمایان همچنین باید تعیین کنند که آیا تست های مانع با خطر محیط کار مرتبط هستند یا خیر. به عنوان مثال، آزمایش های مانع انجام شده با ذرات بزرگتر از پنج میکرون ممکن است در انتخاب بسیاری از لباس ها معنی دار نباشد. ذرات با این اندازه 20 برابر سریعتر از ذرات یک میکرونی ته نشین می شوند و برای مدت طولانی در هوا باقی نمی مانند. آزمایش‌های سدی با استفاده از ذرات یک میکرونی ترجیح داده می‌شوند زیرا ذرات با این اندازه کوچکتر برای مدت طولانی در هوا باقی می‌مانند و به احتمال زیاد به داخل لباس نفوذ کرده و عمیقاً در ریه‌ها استنشاق می‌شوند.

2. تناسب مناسب لباس کار

آیا لباس به پوشنده این امکان را می‌دهد تا عملکرد شغلی خود را به شیوه‌ای عادی و بدون مشکل اضافی انجام دهد؟ آیا دامنه کامل حرکت را بدون اتصال یا خطر پارگی اجازه می دهد؟

وقتی نوبت به انتخاب لباس محافظ می رسد، هیچ راه حلی برای همه وجود ندارد. لباسی که خیلی بزرگ است به همان اندازه غیرقابل قبول است که خیلی کوچک است. کارفرمایان باید لباس‌هایی را برای کارگران فراهم کنند که مناسب باشد. نمودارهای اندازه در تولید لباس مفید هستند، اما برای کارمندان مهم است که لباس هایی را که می پوشند امتحان کنند تا از تناسب خوب و دامنه حرکتی کامل اطمینان حاصل کنند. این به این دلیل است که تعیین اندازه برای لباس‌های محافظ ممکن است با اندازه لباس‌های مصرف‌کننده (مانند ژاکت و گرمکن) یکسان نباشد.

3. سهولت مراقبت، نگهداری و تعمیر 

آیا پوشنده می تواند با حداقل تلاش از لباس مراقبت کند؟

مراقبت ساده یکی از مزیت های اصلی مواد پوشاک با استفاده محدود است. این لباس ها طوری طراحی و قیمت گذاری شده اند که فقط یک بار یا تعداد محدودی استفاده شوند و سپس دور ریخته شوند. آنها به هیچ مراقبت خاصی توسط پوشنده به جز نگهداری مناسب نیاز ندارند. از طرف دیگر، لباس های محافظی که برای استفاده مجدد طراحی شده اند، باید بعد از هر بار استفاده تمیز و بازرسی شوند. اقلام آسیب دیده باید تعمیر شوند یا از استفاده کنار گذاشته شوند. تعمیر لباس های قابل استفاده مجدد اغلب مستلزم آن است که اقلام کاملاً ضد عفونی شده و به سازنده بازگردانده شوند. در برخی از کاربردها، فقط سازنده می تواند تشخیص دهد که آیا لباس غیرقابل تعمیر آسیب دیده است یا خیر.

معیار اصلی در انتخاب بین لباس های با استفاده محدود و قابل استفاده مجدد معمولاً هزینه به ازای استفاده است. با این حال، الزامات مراقبت از لباس باید در انجام چنین محاسباتی لحاظ شود زیرا هزینه های نگهداری، تعمیر و نگهداری لباس می تواند قابل توجه باشد. علاوه بر این، الزامات مراقبتی بر میزان تلاشی که کارکنان باید برای پوشیدن لباس‌های خود به شیوه صحیح انجام دهند، تأثیر می‌گذارد. بنابراین، نیازهای مراقبت به یک مسئله هزینه و پوشیدن تبدیل می شود.

4. لباس کار مناسب باید انعطاف پذیر و سبک وزن باشد

آیا لباس کار مناسب باید انعطاف پذیرباشد؟ آیا حداکثر آزادی حرکت را به پوشنده اجازه می دهد؟ وزنش کم است؟

حداقل وزن و حداکثر انعطاف پذیری در یک لباس محافظ مهم است زیرا بر دامنه حرکتی پوشنده و میزان خستگی کار تأثیر می گذارد. در حالی که لباس های محافظ سبک وزن و با استفاده محدود مزایای قابل توجهی نسبت به لباس های قابل استفاده مجدد دارند، پارچه های سبک وزن نیز باید به اندازه کافی قوی باشند تا در برابر سختی های محل کار مقاومت کنند. 

5. آسایش و استرس گرمایی

آیا پوشنده لباس را راحت خواهد یافت ، هم از نظر زیبایی و هم از نظر فیزیولوژیکی؟ آیا لباس اجازه جریان هوای کافی برای جلوگیری از استرس گرمایی را می دهد؟

برای کارمند، راحتی زیبایی یک لباس محافظ (چگونگی ظاهر و احساس آن) می تواند به اندازه راحتی فیزیولوژیکی آن مهم باشد (این که آیا به استرس گرمایی کمک می کند). اگرچه هر دو بر قابلیت پوشیدن تأثیر می گذارند، مهم است که به خاطر داشته باشید: هرگز مانع را فدای راحتی نکنید.

راحتی زیبایی شناختی این نگرانی وجود دارد که لباس های ناخوشایند از نظر زیبایی به درستی پوشیده نشوند. راحتی زیبایی‌شناختی تابعی از ترجیحات شخصی و سایر عوامل پیچیده است و اندازه‌گیری دقیق آن دشوار است. آزمایشات به دقت کنترل شده برای تعیین کیفیت راحتی زیبایی لباس های محافظ طراحی شده است. با این حال، به دلیل هزینه و تلاشی که در این آزمایش ها وجود دارد، ارزیابی ها معمولاً بر اساس مقایسه های حکایتی است.

راحتی فیزیولوژیکی مهم‌تر در مورد پوشیدن، راحتی فیزیولوژیکی کارمند هنگام کار با لباس محافظ است. (آسایش فیزیولوژیکی مستقیماً با استرس گرمایی مرتبط است.)

همه لباس ها روی مکانیسم دمای بدن تاثیر دارند. لباس های محافظ طبیعتاً می توانند مانعی برای خنک شدن طبیعی باشند. در شرایط گرم و مرطوب که کارگر به شدت عرق می کند، خنک شدن بدن بستگی به سرعتی دارد که رطوبت از فضای بین پوست و لباس خارج می شود. مطالعات اخیر در مقایسه طیف وسیعی از لباس‌های با کاربرد محدود نشان داده است که انتقال انبوه هوای مرطوب یا «جریان هوا» از طریق پارچه، کلید استرس گرمایی و راحتی فیزیولوژیکی لباس است. (بعضی از تولیدکنندگان به اشتباه ادعا می کنند که راحتی لباس های مانع با سرعت پخش بخار آب از طریق مواد محافظ پارچه کنترل می شود. این اندازه گیری انتشار، نرخ انتقال بخار رطوبت نامیده می شود.)

لباس کار مناسب و ایمن
لباس کار مناسب و ایمن

6. ناهمواری ساخت و ساز

آیا لباس خوش دوخت است؟ آیا مواد کافی در نقاط تنش کلیدی وجود دارد؟ آیا از دوخت با کیفیت استفاده شده است؟

علاوه بر پارچه باکیفیت و ساخت درز مناسب، لباس‌ها باید به‌درستی مدل‌دهی شده و به‌درستی بریده شوند تا طیف وسیعی از فعالیت‌های مربوط به کار را در خود جای دهند.

7. لباس کار مناسب باید به راحتی پوشیده و در اورده شود

آیا پوشیدن لباس و درآوردن آن آسان است؟ آیا در اوردن لباس کار موجب آلودگی مو، پوست یا لباس کمک می کند؟

پوشاندن و بستن مناسب تجهیزات حفاظتی، از جمله پوشاک، الزامی است بهتر است به کارگران در روش های صحیح استفاده از لباس کار، استناداتی صادر کنید. روش‌های مناسب پاک کردن باید بر حذف پوشاک بدون آلوده کردن پوشنده متمرکز باشد. به عنوان مثال، کارگران آزبست باید آموزش ببینند تا در حالی که هنوز ماسک تنفسی خود را پوشیده اند، لباس ها را بیرون بیاورند. تنها پس از برداشتن لباس‌های آلوده و نگهداری مناسب، کارگران می‌توانند از یک منطقه غیرآلوده خارج شده و ماسک‌های تنفسی خود را خارج کنند. درجه سختی در اجرای عملکردهای پوشیدن / دراوردن یک مسئله مهم پوشیدنی است و باید هنگام انتخاب همه اقلام پوشاک محافظ در نظر گرفته شود.

8. سهولت در تمیز کردن، دفع و بازیافت لباس کار

آیا پوشنده می تواند لباس های مستعمل را بدون کار اضافی دور بیندازد؟ آیا یک مشکل بالقوه “به خانه” وجود دارد؟ آیا می توان لباس های آلوده را به روشی ایمن برای محیط زیست دور انداخت؟

هرگونه تلاش اضافی مورد نیاز کارمند برای نگهداری و دور انداختن تجهیزات حفاظتی ممکن است استفاده صحیح را منع کند. پوشاک با استفاده محدود نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند و از این نظر امتیاز بالایی دارند. لباس‌های قابل استفاده مجدد که به مواد خطرناک آلوده می‌شوند باید توسط کارفرما شسته شوند، نه اینکه با کارمند به خانه فرستاده شوند. در واقع، در چندین مقررات، دستور می دهند که کارگران نباید لباس های محافظ آلوده را از محل کار دور کنند تا شسته شوند. اما این امر مشکل انتقال مواد خطرناک به محیط خانه را برطرف نکرده است.

مشکل خانه نشینی همچنین می تواند ناشی از اقدامات دیگر باشد. هنگامی که کارگران در محل کار در معرض مواد خطرناک قرار می گیرند، همیشه این نگرانی وجود دارد که آنها ناآگاهانه آن آلاینده ها را به داخل ماشین یا خانه خود ببرند. به عنوان مثال، لباس های خیابانی کارمند ممکن است آلوده شود، زیرا لباس محافظ ارائه شده کافی نیست. اگر کارگران با پوشیدن لباس های شخصی آلوده از محل کار خارج شوند، ممکن است محیط غیر کاری خود را آلوده کرده و به طور ناخواسته خود، خانواده و دوستانشان را در معرض خطرات محیط کار قرار دهند. این امر به ویژه در شرایطی که از ماسک‌های تنفسی در محل کار استفاده می‌شود خطرناک است، زیرا هیچ کارمندی برای محافظت از ماسک تنفسی به خانه نمی‌راند.

حتی اگر این قرار گرفتن در خانه ممکن است در سطح پایین تری باشد، خطر واقعی است و باید به عنوان یک مشکل پوشیدنی جدی در نظر گرفته شود.

9. طراحی لباس کار مناسب

اطمینان از اینکه لباس های محافظ به درستی طراحی شده و از مواد مناسب ساخته شده اند، ممکن است مهم ترین و بحث برانگیزترین از همه مسائل مربوط به پوشیدن باشد. برخلاف رویه رایج در برخی از شرکت ها، انتخاب پارچه مناسب و سبک لباس مناسب برای یک برنامه کاربردی نباید کار نماینده خرید باشد. انتخاب لباس محافظ یک تصمیم حیاتی ایمنی و بهداشتی است که باید توسط متخصصان ایمنی و بهداشت صنعتی اتخاذ شود.

وقتی نوبت به انتخاب پوشاک برای کارگران در معرض خطر می رسد، به یاد داشته باشید که “حفاظت در پوشیدن است.” کارفرمایان با ارائه پوشاکی که محافظت و ویژگی های پوشیدنی خوبی را به کارکنان ارائه می دهد، کارگران خود را تشویق می کنند تا از کمد لباس ایمنی خود به بهترین شکل استفاده کنند و به سطح بالاتری از محافظت شخصی دست یابند.

برای خرید و سفارش لباس کار محافظ مناسب به پادینوس مراجعه کنید.

هنگامی که به دنبال لباس کار محافظ مناسب هستید، هیچ چیز بهتر از لباس کار بادوام پادینوس نیست. در اینجا لباس های کار مناسب برای مشاغل متعدد را خواهید یافت. علاوه بر این، این لباس در برابر آلودگی، گرد و غبار و چربی مقاوم است.

همچنین تجهیزات ضد آب پیدا خواهید کرد، ایده آل برای آب و هوای شرجی، که ایمنی کارگران را هنگام کار در شرایط خطرناک فراهم می کند.

علاوه بر این، اکثر لباس‌های کاری پادینوس دارای جیب‌هایی هستند که کارگران می‌توانند ابزارهایی را که در محل کار استفاده می‌کنند، نگه دارند. شما در سایت پادینوس لباس های کاری مناسب با مشاغل مختلف را خواهید یافت که برای ساخت و ساز، فلزکاری، نجاری و معدن ایده آل هستند.

پادینوس تامین‌کننده‌های مورد اعتماد لباس‌های ایمنی و لباس کار، از جمله طیف گسترده‌ای از ژاکت‌های استاندارد صنعتی، شلوار، روپوش، سرپوش ایمنی، هدفون‌های حذف‌کننده صدا، اقلام مقاوم در برابر شعله و دستکش‌های ایمنی هستند. ما می‌توانیم با استفاده از روش‌های گلدوزی یا چاپی، لباس‌ها را در صورت درخواست شخصی‌سازی کنیم. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات بی عیب و نقص ما و ارسال به سراسر کشور تماس بگیرید.

اینستاگرام پادینوس

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *