جستجو کردن

روش های تشخیص ماسک با کیفیت چیست؟

روش های تشخیص ماسک با کیفیت چیست؟

روش های تشخیص ماسک با کیفیت و راهنمای خرید مناسب ترین ماسک های تنفسی چیست؟ چه یک کارگر آماتور باشید یا حرفه ای هر روز با مواد شیمیایی سمی سر و کار خواهید داشت. تشخیص ماسک با کیفیت تنفسی می تواند از شما در برابر آسیب محافظت کند. برای افراد ناآشنا، دنیای ماسک های تنفسی می تواند گیج کننده باشد. ماسک های مختلف برای کارهای مختلف تولید شده اند، برخی از کارتریج شیمیایی استفاده می کنند و برخی فیلتر ذرات دارند. با پادینوس نماد محافظت شخصی صنعتگران همراه شوید.

 

روش های تشخیص ماسک با کیفیت انواع ماسک تنفسی

در این مقاله، ما بر روی دو نوع متداول ماسک های قابل استفاده مجدد تمرکز می کنیم و روش تشخیص ماسک خوب را برای ماسک های تمام صورت و نیمه صورت بررسی می کنیم. انواع دیگر از ماسک های تنفسی، مثل ماسک های یکبار مصرف، خارج از حوزه این بررسی هستند. ماسک های پوششی نیمه صورت، دهان و بینی را پوشش داده و معمولا با یک بند در پشت سر نصب می شوند. بسیاری از افراد با ماسک های نیمه راحت تر هستند و محافظت از چشم برای برخی از کارها غیر ضروری است.

تشخیص ماسک با کیفیت متناسب با کاری که انجام می دهید مشخص می شود، در کار جوشکاری از این ماسک ها در زیر نقاب جوشکاری بکار می برند. تنها عیبی که این نوع ماسک دارد این است که اگر در مکانی نیاز به محافظت چشم داشته باشید باید عینک محافظ جداگانه خریداری کنید.

ماسک نیمه پوششی صورت
ماسک نیمه پوششی صورت

روش های تشخیص ماسک با کیفیت تمام صورت با در نظر گرفتن شرایط محل کار شما امکان پذیر است. این نوع ماسک روی دهان و بینی شما کیپ شده و از چشم ها محافظت می کند. از مزایای ماسک های تمام صورت، از چشم همچنین ریه ها در برابر آسیب محافظت می کند. محافظ چشم تعبیه شده در ماسک های تمام صورت اغلب از شیشه عینک ایمنی است. از معایب این نوع ماسک، بخار روی شیشه آن است البته در ماسک های 3M برای این مشکل راه حل برای آزاد کردن رطوبت قرار داده شده است. در مقایسه با ماسک های نیمه، سنگین تر و حجیم تر هستند.

انواع فیلترهای تنفسی

فیلترهای تنفسی دو نوع هستند: کارتریج شیمیایی و فیلترهای ذرات. بیاید تفاوت ها و زمان استفاده از هر دو نوع و روش های تشخیص ماسک با کیفیت را بررسی کنیم.

 • تشخیص ماسک خوب با کارتریج شیمیایی
  تشخیص ماسک خوب با کارتریج شیمیایی

  کارتریج شیمیایی

تشخیص ماسک خوب هنگام کار با مواد شیمیایی، از جمله اسپری رنگ، حلال های خاص، کلر و آمونیاک بسیار اهمیت دارد. انواع متداول آن:

 1. کارتریج بخار مواد آلی، بخارهای مایعات آلی مثل بنزین، برخی از حلال ها و رنگ ها را فیلتر می کند.
 2. کارتریج گازهای اسیدی، گازهای سمی از جمله دی اکسید گوگرد، کلرید هیدروژن و سولفید هیدروژن را فیلتر می کند.
 3. کارتریج قلیایی، مواد شیمیایی قلیایی مانند آمونیاک، متیل آمین و فسفین را فیلتر می کند.
 4. چند منظوره، بخار مواد آلی، گازهای اسیدی و قلیایی را فیلتر می کند.
 • تشخیص ماسک با کیفیت فیلتردار
  تشخیص ماسک با کیفیت فیلتردار

 

 • فیلترهای ذرات

تشخیص ماسک خوب برای فیلتر ذرات، در واقع تشخیص فیلترها برای محافظت در برابر آلاینده های بیولوژیکی یا هر چیزی که ذرات فیزیکی را آزاد می کنند، است. به عنوان مثال می توان به گرد و غبار، کپک، ویروس ها، باکتری ها، سفید کننده ها، سرب و آزبست اشاره کرد. در جدول زیر به بررسی انواع متفاوت آن ها می پردازیم:

جدول استاندارد ماسک های تنفسی
جدول استاندارد ماسک های تنفسی

فاکتور های تشخیص ماسک با کیفیت

 • سایز

تشخیص ماسک با کیفیت از روی اندازه ماسک همیشه امکان پذیر نیست. برخی از ماسک ها برای همه یک اندازه هستند، اما این دلیل مطلوب بودن آن نیست، به ویژه برای خانم ها و افراد جوان تری که صورت های لاغرتری داشته باشند. به این منظور، تعداد زیادی از تولید کنندگان، ماسک های تنفسی را با سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ طراحی می کنند.

 • فیکس بودن

تشخیص ماسک خوب را تنها موقعیت استفاده از آن مشخص می کند. ماسک تنفسی شما باید به طور ایمن و بدون شکاف، بر روی صورت شما قرار گیرد. ماسک های نیمه صورت معمولا با یک بند در جای خود نگه داشته می شوند، در حالی که نمونه های تمام صورت آن ها ممکن است دارای بند چهار یا پنج نقطه ای باشند. اگر با موادی مانند سرب یا آزبست به صورت حرفه ای و مداوم کار می کنید، کارفرمای شما احتمالا تست تناسب کیفی یا کمی برای ماسک تنفسی به صورت اختصاصی برای شما انجام می دهد. مطمئن می شود تا ماسک بر روی صورت شما نشتی نداشته باشد.

 • قابلیت تنظیم

بند های ماسک تنفسی شما باید قابل تنظیم باشند تا کاملا روی صورت فیکس شوند. بندها باید به راحتی قابل دسترسی باشند تا بتوانید هنگامی که ماسک روی صورت شما قرار دارد آن ها را تنظیم کنید.

روش های تشخیص ماسک با کیفیت و فیلتر مناسب توسط متخصصان این حوزه مشخص می گردد. ماسک های مختلف دارای فیلترهای چند منظوره هستند که در برابر طیف وسعی از ذرات گرد و غبار گرفته تا آمونیاک و ویروس های موجود در هوا محافظت می کنند. اگر به تشخیص ماسک با کیفیت مطمئن نیستید و شک دارید فیلترهای موجود در یک ماسک  خاص به درستی از شما محافظت می کنند یا نه، بهتر است از مشاوران پادینوس مشورت بگیرید.

 • قیمت

اگر قیمت عاملی در تصمیم گیری برای خرید ماسک است، ماسک های نیمه صورت بسیار ارزان تر از انواع تمام صورت هستند. ماسک های نیمه مناسب برای پروژه های رنگ پاشی می باشد و اگر مدل های پیچیده تر لازم دارید قیمت آن بالا تر می رود. ماسک ها از برندهای متفرقه که کارایی لازم و خاص را ندارند، قیمت ارزان تری دارند و این امر تشخیص ماسک با کیفیت را برای افراد عادی مشکل می کند.

تشخیص ماسک خوب تمام صورت
تشخیص ماسک خوب تمام صورت

مطالب مرتبط :

 

سوال های متداول

 1. آیا توصیه ایمنی در زمینه تشخیص ماسک با کیفیت از بی کیفیت وجود دارد تا قبل از خرید ماسک تنفسی بدانیم؟

تشخیص ماسک با کیفیت هنگام خرید ماسک تنفسی، در مواجهه با مواد مضر اهمیت دارد و احتیاط ضروری است. هنگام استفاده از ماسک تنفسی مراقب هرگونه تغییر در بو یا طعم باشید. اگر متوجه چیز غیر عادی شدید فیلترها را عوض کنید. اگر آسیبی به لبه های ماسک وارد شد که روی صورت فیکس نشد، ماسک تنفسی خود را تعویض کنید. همیشه قبل از شروع کار دستورالعمل هایی را که همراه ماسک تنفسی شما ارائه می شود را مطالعه کنید.

 1. روش های تشخیص ماسک با کیفیت تنفسی با کارتریج شیمیایی و فیلتر ذرات چیست؟

یک قانون کلی این است که اگر با گرد و غبار، مه، دود کار می کنید، به فیلتر ذرات نیاز دارید. اگر با گاز یا بخار کار می کنید، به یک کارتریج شیمیایی نیاز خواهید داشت. اگر مطمئن نیستید به کدام نوع نیاز دارید، بهتر است با فروشنده یا سازنده تماس بگیرید و مشاوره بگیرید. پادینوس خدمات مشاوره تخصصی قبل از خرید ماسک به شما ارائه می دهد و شما را برای تشخیص ماسک با کیفیت و روش های تشخیص آن راهنمایی می کند.

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *