جستجو کردن

عینک ایمنی چیست و در کجا استفاده می شود

عینک ایمنی چیست و کاربرد آن چیست؟

عینک ایمنی چیست و در کجا استفاده می شود؟

استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب و با کیفیت سبب میشود که احتمال بسیاری از اتفاقات و حادثه های ناخواسته کمتر شده و ایمنی محیط کار بالا برود. سازمان های مختلفی در سرتاسر دنیا به استفاده از لباس کار ایمنی و با کیفیت نظارت داشته و آنرا ضروری میدانند.

 عینک ایمنی در کجا استفاده می شود

عینک ایمنی یکی از تجهیزاتی بوده که به منظور افزایش ایمنی کارگران مورد استفاده قرار میگیرد. عینک ایمنی دارای تفاوت هایی با عینک های عادی بوده و کاربرد های مخصوص به خود را دارد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که عینک ایمنی چیست و در کجا استفاده میشود؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عینک ایمنی چیست؟

تا به اینجا گفته شد که عینک ایمنی یکی از الزامات در حین کار بوده و استفاده از آن در بسیاری از مشاغل ضروری است. اما عینک ایمنی چیست؟ عینک ایمنی که به آن عینک کار هم گفته میشود نوعی از عینک های محافظ بوده که نسبت به عینک های عادی دارای مقاومت بیشتری است.
عینک ایمنی مخصوص کار از چشم ها در برابر پرتاب شدن اجسام مانند شیشه و سنگ و یا جرقه های آتش و جوشکاری محافظت میکند. برخی از عینک های ایمنی قابلیت استفاده در برابر اشعه های قوی را داشته و از مواد اولیه متفاوتی ساخته میشوند.
عینک های ایمنی دارای ضخامت و استحکام بسیار بالاتری نسبت به دیگر انواع عینک ها بوده و در فرآیند تولید آنها از پلاستیک و پلی استر های با استحکام بالا استفاده میشود. استفاده از عینک کار امری ضروری بوده و در صورت نادیده گرفتن آن ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بینایی و چشم ها وارد شود.

کاربرد عینک ایمنی

کاربردهای عینک ایمنی در کار
کاربرد عینک ایمنی

برای اینکه بتوانیم به این پرسش یعنی عینک ایمنی چیست پاسخ بدهیم. باید بیشتر با این وسیله کاربردی آشنا شویم. کاربرد های عینک ایمنی بسیار گسترده بوده و از انواع آن در مشاغل مختلف استفاده میشود.
نوعی از عینک ایمنی در صنایع مرتبط با جوشکاری مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد اصلی عینک در این حوزه کاری جلوگیری از ورود جرقه ها و همینطور ذرات ریز فلز به داخل چشم میباشد. همچنین این نوع عینک ایمنی از چشم ها در برابر اشعه های مضر مانند مادون قرمز و فرابنفش جلوگیری میکند.

انواع مختلفی از عینک های ایمنی یا حتی ماسک های پلاستیکی مربوط به کار در محیط بیمارستان ، آزمایشگاه ها و همینطور محیط کشت باکتری مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که میدانید چشم ها یکی از راه های ورود میکروب و بیماری به بدن هستند و با استفاده از عینک ایمنی پزشکی میتوان از ابتلا به بیماری ها جلوگیری کرد.
در صنایع مرتبط با ساختمان سازی و عمران نیز از عینک های پلاستیکی در کنار کلاه ایمنی استفاده میشود. وظیفه عینک جلوگیری از ورود گرد و غبار و خاک و همینطور ذرات ریز به داخل چشم ها میباشد.

انواع عینک ایمنی

همانطور که گفته شد انواع عینک ایمنی بسته به نوع استفاده و مشاغل هدف تولید میشوند که هر کدام دارای ظاهر و ویژگی های مخصوص به خود هستند و میتوانند دارای متریال و لنز های متفاوت باشند.

عینک جوشکاری یکی از پر استفاده ترین انواع عینک ایمنی میباشد که در صنعت جوشکاری مورد استفاده قرار میگیرد. وظیفه اصلی عینک ایمنی جوشکاری جلوگیری از ورود نور های مرئی مضر و همینطور اشعه های نامرئی ساطح شده از سطح جوش به داخل چشم است.
در ساخت این نوع از عینک ایمنی از پلاستیک و شیشه با ضخامت بالا استفاده شده تا بتواند به درستی از ورود جرقه و پلیسه و خرده های فلز به داخل چشم جلوگیری کند.

  • عینک گاگل

از عینک ایمنی گاگل برای محیط هایی استفاده میشود که دارای گاز های شیمیایی خطرناک هستند. دسته عینک گاگل از نوع ژلاتینی و منعطف بوده و به راحتی میتواند تنظیم و کوچک و بزرگ شود. انواع عینک ایمنی گاگل بر روی صورت چفت شده و راه ورود هرگونه بخار و گاز شیمیایی به داخل چشم را مسدود میکند.
عینک گاگل همانند عینک های اسکی بوده و سطح بزرگی از صورت را پوشش میدهد. در ساخت عینک عموما از پلاستیک استفاده شده و این نوع عینک برای گاز ها و بخار های اسیدی و سمی مناسب نمیباشد و احتمال آب شدن آن وجود دارد.

  • عینک سنگ زنی

عینک سنگ زنی نوع دیگری از انواع عینک ایمنی بوده که در صنایع مربوط به برش چوب و فلزات و همینطور سنگ کاری مورد استفاده قرار میگیرد. شکل ظاهری عینک سنگ زنی مانند عینک های عادی بوده با این تفاوت که در کنار عینک و در دسته آن از توری پلاستیکی برای جلوگیری از ورودی ذرات استفاده شده است.
با استفاده از عینک سنگ زنی ، از ورود چوب و فلز و همینطور خرده های سنگ به داخل چشم جلوگیری میشود. عموما جنس عینک سنگ زنی از پلاستیک با ضخامت بالا بوده و دارای ساختمانی یکدست و یک شکل میباشد.

نکات مهم در هنگام خرید عینک ایمنی

برای خرید عینک ایمنی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
نکات مهم در هنگام خرید عینک ایمنی

در صورتی که قصد خرید عینک ایمنی دارید باید به نکاتی مهم توجه داشته تا بهترین انتخاب را داشته باشید:
• قاب و فریم دو عضو اصلی عینک هستند. عینک های ایمنی میتوانند از قاب و فریم های مختلفی ساخته شوند. قاب عینک میتواند از انواع فلز و آلیاژ ها ، انواع مواد پلاستیکی و سلولز ها و پلی کربنات ها باشد.
• نوع شیشه استفاده شده در عینک ایمنی نیز در هنگام انتخاب و خرید عینک ایمنی تاثیر گذار است. شیشه عینک ایمنی عموما از پلی کربنات و یا استات سلولز بوده و باید این قابلیت را داشته باشد که به راحتی تمیز شود. در هنگام خرید عینک ایمنی بهتر است مدلی از عینک را انتخاب کنید که دارای شیشه چند لایه و مقاوم شده به واسطه حرارت باشد.
• یکی از مهم ترین ویژگی هایی که عینک ایمنی باید داشته باشد ، میدان دید مناسب است. بسیاری از عینک ها ممکن است بصورت طولانی مدت بر روی چشم فرد قرار بگیرند و باید این قابلیت را داشته باشند که میدان دید وسیع و مناسبی را ایجاد کنند. عینک ایمنی اپتیکال نوعی از عینک ایمنی بوده که بیشترین میدان دید را در اختیار شما قرار میدهد.
• رعایت نکات ایمنی و استاندارد های مشخص شده از سوی سازمان های جهانی یکی از مهم ترین نکاتی است که در هنگام خرید عینک ایمنی باید به آن توجه کرد.به عنوان مثال عینک هایی که در محیط آزمایشگاهی و مجاورت گاز های سمی قرار دارند باید استاندارد های مرتبط با این زمینه را رعایت کنند.

لنز عینک ایمنی

لنز عینک ایمنی و کاربرد آن یکی دیگر از بخش های پاسخ به پرسش عینک ایمنی چیست میباشد. مهم ترین تفاوت عینک های ایمنی نسبت به دیگر انواع عینک ها ، نوع لنز به کار رفته در آن میباشد. بطور معمول بیشتر عینک های کار از لنز پلاستیکی و پلی کربنات استفاده میکنند. لنز های مورد استفاده در عینک ایمنی دارای انواع مختلفی میباشد.

عینک ایمنی با لنز شفاف

بخش عمده ای از عینک های ایمنی را لنز های شفاف تکمیل میکنند. مهم ترین مزیت لنز های شفاف افزایش میدان دید و همینطور کاربرد گسترده در تمامی صنایع میباشد. تمامی لنز های شفاف از پلی کربنات ساخته میشوند که قابلیت انعکاس نور را دارند.

لنز آیینه ای

عینک های دارای لنز آیینه ای درون خود یک پوشش آیینه ای مانند داشته و باعث میشوند که نور ورودی به چشم تا 70 درصد کاهش پیدا کند. همین امر سبب میشود که محیط با رنگ خاکستری و سیاه و سفید دیده شود. این نوع از عینک ایمنی در محیط های با ارتفاع زیاد و همینطور در سطح آب و دریا استفاده میشود.

عینک ایمنی لنز آبی

لنز های آبی کاربرد ویژه ای در خنثی کردن نور زرد و نور لامپ بخار سدیم دارند. اگر کارگر در برابر مقدار زیادی از بخار سدیم و یا لامپ بخار سدیم قرار دارد ، باید از این مدل لنز استفاده کند. عموما افرادی که در کارخانجات تولید مواد غذایی کار میکنند از این نوع عینک استفاده میکنند.

استاندارد عینک ایمنی

رعایت استاندارد عینک ایمنی سبب میشود که یک عینک برای استفاده در محیط مخصوص به خود آماده شود. استاندارد ها و تاییدیه هایی وجود دارند که در هنگام تولید و ساخت عینک ایمنی باید به آن توجه کرد.
• استاندارد EN172 : این استاندارد در رابطه با ویژگی های فیزیکی خواسته شده، مقاومت و ضد ضربه بودن عینک است. یک عینک مناسب باید دارای این استاندارد باشد.
• استاندارد EN170 : این استاندارد نشان دهنده مقاومت عینک های ایمنی در برابر اشعه UV و فرابنفش است.
• استاندارد EN169: این استاندارد برای لنزهای مربوط به محافظت از کارکنان در حوزه های لحیم کاری، جوشکاری، جوش قوس الکتریکی، هوابرش، برش پلاسما و … است.

خرید عینک ایمنی

در بسیاری از موارد عینک ایمنی بعنوان عضو تکمیل کننده لباس ایمنی و کلاه ایمنی فروخته میشود. قیمت عینک کار میتواند بر اساس نوع و مدل ، کیفیت ساخت و نوع لنز متفاوت باشد. عینک های دارای لنز مخصوص مانند لنز آبی و یا آیینه ای دارای قیمت بالاتری نسبت به دیگر عینک ها مانند عینک شفاف هستند.
در صورتی که قصد خرید انواع عینک ایمنی شفاف ، عینک ایمنی جوشکاری ، عینک ایمنی پزشکی و … را دارید میتوانید از فروشگاه ما خریداری کرده و در صورت نیاز به مشاوره با تیم پشتیبانی پادینوس در تماس باشید.

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *