جستجو کردن

انواع عینک محافظ چشم و کاربرد هر کدام

انواع عینک محافظ چشم و کاربرد هر کدام

انواع عینک محافظ چشم و آنچه باید در مورد ایمنی چشم بدانید! ما برای دیدن احتیاج به چشمانمان داریم و اگر نبینیم نمی توانیم کار کنیم. کارشناسان می گویند عینک محافظ می تواند تا 90 درصد از تمام آسیب های چشمی جلوگیری کند. کاربرد عینک محافظ چشم به محل کار شما و سطح ایمنی عینک بستگی دارد. کاربرد عینک های محافظ چشم پادینوس مناسب برای هر نوع کار صنعتی می باشد. دارای گواهینامه و استانداردهای جهانی است و الزامات ایمنی را برآورده می کند.

انواع عینک محافظ چشم برای پیشگیری از آسیب های چشمی رایج در محل کار

انواع عینک محافظ چشم دارای 3 نوع می باشند، عبارتند از: عینک های ایمنی، عینک های محافظ (گاگل) و شیلد ایمنی که هر کدام در مکان خود باید بکار رود. آسیب های چشمی رایج در محیط کار شامل ضربه خوردن، خراش و خطرات شیمیایی است. ذرات ریز، گرد و غبار، تراشه های سیمان، تکه های فلز و خرده های چوب اغلب در طول کار روزمره به ویژه در کارگاه های صنعتی و ساخت و ساز چشم را تهدید می کند. بدون محافظت مناسب در خطر آسیب غیر قابل بازگشت هستید. همچنین مواد شیمیایی نامرئی در محیط کار می تواند به چشم، پوست و ریه ها آسیب جدی وارد کند.

خطرات شیمیایی و کاربرد عینک محافظ چشم را بررسی می کنیم. به برخی از علائم که در زمان کار با مواد شیمیایی باید به آن ها دقت کرد، می پردازیم. درد چشم، به دنبال آن سوزش و علائمی شامل وجود شی خارجی، جمع شدن آب در چشم و قرمزی، احساس خراش هنگام پلک زدن، تاری دید یا از دست دادن بینایی در چشم آسیب دیده، حساسیت به نور، خونریزی در سفیدی چشم می باشد. نمونه هایی از آسیبی که سوختگی شیمیایی قلیایی می تواند به چشم وارد کند را بیان می کنیم.

عینک ایمنی
عینک ایمنی

کاربرد عینک های محافظ چشم برای جلوگیری از آسیب چشمی این است، اول از همه محل کار خود را شناسایی کنید. هر صنعت خطرات چشمی احتمالی با سطوح مختلف آسیب مختص به خود را دارد. در اینجا چند مورد از خطراتی که ممکن است یک کارگر با آن روبرو شود آورده شده است. گازهای سمی یا مواد مضر، فساد مواد و زباله ها، شیشه، ذرات فلز، بتن و گرد و غبار، آتش سوزی و خطرات حرارتی، قوس الکتریکی، مواد شیمیایی مانند پودر سیمان، آهک و حلال ها از جمله این خطرات است.

در محل هایی که حتی کوچکترین احتمال آسیب دیدگی می دهید از چشم خود محافظت کنید. هر کسی که از آن مناطق عبور می کند نیز باید عینک محافظ بکار ببرد. انواع عینک محافظ چشم مطابق با مقررات OSHA موسسه ایمنی و بهداشت شغلی است. برای جلوگیری از خطرات چشمی خاص مانند ضربه شدید، حرارت زیاد، گرد و غبار و مواد شیمیایی طراحی شده است.

انواع عینک محافظ چشم
انواع عینک محافظ چشم

علائم مناسب آموزشی و نصب در محل کار

علائم خطر، هشدار و پوسترهای آموزشی همگی موارد ساده ای هستند که می توان آن ها را در محل کار نصب کرد. این کار باعث می شود تا خطر آسیب را کاهش داد و همه کارکنان را ایمن نگه داشت. از آموزش می توان برای یادگیری کارکنان در مورد آسیب های چشم بهره برد. نشان دادن راه های صحیح کاربرد عینک های محافظ چشم و استفاده درست از تجهیزات ایمنی و نصب پوسترهای آموزشی بر عهده کارفرما است.

علائم هشدار کاربرد عینک ایمنی
علائم هشدار کاربرد عینک ایمنی

کاربرد عینک های محافظ چشم در صنعت

انواع عینک محافظ چشم در کارهای صنعتی لازم است، صدمات چشمی ناشی از ابزارها یا مواد شیمیایی به دلیل صنعتی شدن در سطح جهانی افزایش یافته است. دو دلیل متداول چنین صدماتی این است که کارگران از محافظ چشم استفاده نمی کنند یا در زمان حادثه از محافظ چشم استاندارد استفاده نمی شود. نظرسنجی آماری انجام شده توسط اداره کار بر روی کارگرانی که دچار آسیب چشم شده اند بیانگر آن است، از هر پنج کارگر تقریبا سه نفر از آن ها هنگام حادثه از عینک محافظ چشم استفاده نکرده اند. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که حوادث چشمی در هنگام کار دومین خطری است که بعد از آب مروارید باعث نابینایی می شود.

کاربرد عینک های محافظ چشم
کاربرد عینک های محافظ چشم

کاربرد عینک محافظ چشم در صنعت در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. خرید عینک محافظ چشم از سمت کارفرمایان در بخش های صنعتی مانند تولید، معدن، ساختمان سازی و غیره به علت قوانین و سیاست های سختگیرانه دولتی در محل کار و کارخانه بوده است. استفاده از این محصولات حفاظتی سبک، نازک و مقاوم در مقابل ضربه، کار را برای کارگران آسان تر کرده است. در انواع جدید این عینک ها شیشه عینک دچار بخار گرفتگی نمی شود، یکی از مشکلات اصلی کاربران مه گرفتن شیشه و تاری دید بود. پوشش ضد مه از ایجاد بخار بر روی شیشه جلوگیری می کند که باعث دید بهتر در هنگام اختلاف دما و رطوبت بالا می گردد.

انواع عینک محافظ چشم ضد مه، قیمت بالاتری نسبت به عینک های محافظ رایج دارند. فناوری ضد مه، پلاریزه و مقاوم در برابر خش می باشد و فقط یک خراش جزئی می تواند باعث حواس پرتی و کاهش دید کاربر شود. کارگران صنعتی از لباس، دستکش ها و چکمه حتی پس از پاره شدن استفاده می کنند. اما از به کار بردن عینک خش دار باید خودداری شود زیرا می تواند باعث بروز حادثه گردد.

چرا در محیط کار به عینک ایمنی نیاز است؟

هر شغل صنعتی که شامل مواد خطرناک یا ذرات معلق در هوا باشد، خطر نابینایی را به همراه دارد. در چنین مواقعی کاربرد عینک های محافظ چشم مطرح می گردد. استفاده از تجهیزات ایمنی چشم برای کار و انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب می تواند احتمال حادثه را به شدت کاهش دهد. کارفرما وظیفه دارد محیط کار خود را بررسی کند و آن را برای کارمندان ایمن کند. آن ها باید برای کارگرانی که ملزم به انجام کارهای پر حادثه هستند، وسایل حفاظت از چشم مناسب ارائه دهند. استانداردهای عینک ایمنی باید دارای مشخصات خاصی باشد که با هم بررسی می کنیم:

  • کاربرد عینک محافظ چشم
    کاربرد عینک محافظ چشم

    قاب: فریم باید برای پوشیدن راحت بوده و خیلی سنگین نباشد. به علاوه، فریم ها باید دور چشم را محکم کیپ کنند، بدون اینکه باعث تحریک پوست شوند.

  • لنزها: جنس عینک ایمنی باید از پلی کربنات باشد. انواع عینک محافظ چشم باید لنزی با ضخامت 3 میلی متر، ضد خش، ضد بخار گرفتگی باشند. عدسی های عینک ایمنی باید در برابر ضربه شدید، مواد شیمیایی، بخار، جرقه و گرد و غبار مقاوم باشند. همچنین لنز باید در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کننده باشد.
  • برچسب: هر عینک باید دارای برچسبی باشد که به شما بگوید کاربرد عینک محافظ چشم برای چه کاری مناسب است. این برچسب باید حاوی نام سازنده و سایر اطلاعات مهم باشد.
عینک محافظ عینک طبی
عینک محافظ عینک طبی

همه ما می خواهیم ایمن و سالم باشیم، اما گاهی اوقات یافتن اطلاعات صحیح دشواری های خود را دارد. امیدواریم این مقاله برای درک بهتر استانداردهای عینک ایمنی و کاربرد عینک های محافظ چشم برای محیط کار شما مفید بوده باشد. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر برای خرید انواع عینک محافظ چشم دارید به فروشگاه آنلاین پادینوس مراجعه کنید.

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *