جستجو کردن

اهمیت ماسک تنفسی

اهمیت ماسک های تنفسی

در حالی که در زمان کووید به وسایل محافظت شخصی از جمله ماسک های صورت توجه بیشتری شده است، اما ماسک تنفسی فراتر از پاندمی ها است. پادینوس درباره کاربرد ماسک تنفسی توضیح می دهد، که چرا استفاده صحیح از تجهیزات حفاظت تنفسی، می تواند نقش حیاتی در محافظت از سلامت فیزیکی کارکنان داشته باشد. در این مطلب به مزایای ماسک تنفسی همچنین معایب ماسک تنفسی نیز خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

کاربرد ماسک تنفسی در چه مکان هایی اهمیت دارد؟

کاربرد ماسک تنفسی در محیط های مختلف مشخص می گردد. هر فرد، چه در یک کارخانه صنعتی باشد، یا کارخانه خودروسازی، در کارگاه الکترونیکی باشد یا آزمایشگاه شیمی، غالبا در معرض طیف گسترده ای از گرد و غبار، فوم، بخار، ذرات ریز و معلق در هوا، گازها و سایر سموم هستند. طبق قانون، کارفرمایان باید از قرار گرفتن نیروی کار خود در معرض مواد خطرناک برای حفاظت از سلامت کارکنان خود جلوگیری کنند.

اهمیت ماسک تنفسی برای یک نیروی کار در معرض مواد شیمیایی و گرد و غبار است و در صورت عدم استفاده، در آینده نزدیک با مشکلات تنفسی روبرو می گردد. طبق آخرین آمار بهداشت و ایمنی، تخمین زده شده که در درجه اول قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و بعد از آن گرد و غبار در محل کار عامل اصلی مشکلات تنفسی و مرگ و میر ناشی از آن می باشد. یک نظرسنجی سالانه از نیروی کار نشان می دهد که مشکلات تنفسی و ریوی خود را ناشی از شرایط کاری و استفاده نکردن از ماسک می دانند.

مزیت ماسک تنفسی زمانی مشخص می شود که نیروی کار با مواد شیمیایی کار می کند. موادی که سطح بالایی از ذرات معلق، گازها، مواد شیمیایی مایع و جامد را آزاد می کنند. کاربرد ماسک تنفسی در محیط های بسته الزامی است، کارفرما از نظر قانونی موظف است این وسیله حفاظت شخصی را در اختیار نیروی کار خود قرار دهد. با توجه به انواع مشاغل و کارهایی که متخصصان با آن در محیط کاری درگیر هستند، این تجهیزات محافظتی نه تنها برای حفاظت بلکه راحتی فرد نیز مهم است. شخصی که از ماسک صنعتی استفاده می کند باید در طول روز احساس راحتی برای استفاده از آن داشته باشد.  بر همین اساس ماسک های تنفسی یکبار مصرف که به “ماسک گرد و غبار” شناخته می شوند، برای فیلتر کردن ذرات، مایعات و دود مناسب هستند.

کاربرد ماسک تنفسی
کاربرد ماسک تنفسی

استانداردهای استفاده از ماسک تنفسی

با توجه به قانون پوشیدن ماسک، مقررات گسترده ای در مورد محدودیت های شغلی و ضریب حفاظتی، اختصاص یافته است. برای اطمینان از کارکرد مناسب ماسک هایی که در محل کار ارائه می شود، به علامت استاندارد بر روی آن توجه کنید. همچنین باید یکبار مصرف بودن آن مشخص باشد، اما با توجه به اهمیت ماسک تنفسی این استانداردها لازم است اما کافی نیست.

بر همین اساس شناسایی علائم و عوامل آلودگی در محیط کار بسیار اهمیت داد. اهمیت ماسک تنفسی در شناخت و دسته بندی مختلف ماسک ها می باشد که سطوح مختلفی از حفاظت را پوشش می دهند. با این فرض که کاربرد ماسک تنفسی در محیط کار درست باشد و به درستی انتخاب و استفاده شود، توجه به استانداردها لازم است. استانداردهای اروپا شامل سه کلاس FFP1، FFP2 و FFP3 است و FFP مخفف عبارت Filtering Face Piece می باشد. هر چه خطر محیط کار بیشتر باشد، پوشانندگی سطح و فیلترینگ بالاتری نیاز خواهد بود. برای مثال، یک کارگر مشغول به کار در کارخانه مواد شیمیایی که با مواد بسیار خطرناکی سر و کار دارد و با چشم قابل دیدن نیست، باید از ماسک کلاس 3 استفاده کند.

مزیت ماسک تنفسی
مزیت ماسک تنفسی

اهمیت ماسک تنفسی با توجه به سطوح مختلف چیست؟

 • ماسک های گرد و غبار FFP1 در برابر آلایندگی کم محافظت خوبی دارند. کمتر از 80 درصد فیلتر و 20 درصد نشتی به داخل، و دارای کمترین فیلترینگ می باشند. کاربرد ماسک تنفسی کلاس 1 در ساخت و ساز، حفاری و برش است جایی که گرد و غبار تنها آلایندگی آن محیط است.
 • ماسک های FFP2 در برابر آلایندگی متوسط حفاظت خوبی دارند. کمتر از 94 درصد فیلتر و 8 درصد نشتی به داخل، دارای فیلترینگ معمولی هستند. کاربرد ماسک تنفسی کلاس 2 در کشاورزی، مراقبت های پزشکی و بهداشتی است.
 • ماسک های FFP3 قوی ترین سطح حفاظتی را داراست. کمتر از 99 درصد فیلتر و 2 درصد نشتی به داخل، دارای فیلترینگ قوی می باشند. مزیت ماسک تنفسی کلاس 3 این است که در برابر ذرات معلق جامد و مایع بسیار ریز با غلظت بالا بکار می روند.

انتخاب صحیح و اطمینان از انتخاب ماسک تنفسی، شناخت محیط کار و فعالیت در آن محیط بسیار اهمیت دارد. این اطلاعات به شما و کارفرما این امکان را می دهد تا درست ترین انتخاب را داشته باشید و بهتر تشخیص دهید که به چه سطح حفاظت نیاز دارید.

ماسک تنفسی حفاظتی در صنعت
ماسک تنفسی حفاظتی در صنعت

شرکت های تولید کننده ماسک طبق استاندارد برای سطوح فیلترینگ از رنگ ها برای تشخیص کاربرد در ماسک استفاده می کنند تا شما راحت تر کاربرد ماسک تنفسی را تشخیص دهید. پادینوس فروشگاه آنلاین تجهیزات ایمنی است که ارائه دهنده طیف وسیعی از ماسک های حفاظتی است. ماسک هایی که در تمام سطوح حفاظتی در برابر انواع ذرات معلق در هوا مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود تنوع بالا، اطمینان حاصل کنید که ماسکی که انتخاب می کنید مطابق با استانداردهای لازم، متناسب با محیط کار شما باشد، همچنین ایمنی شما و نیروی کارتان وقتی در معرض سموم و آلودگی قرار می گیرید را تضمین کند. برای اطلاعات دقیق تر به محصول مورد نظرتان در پادینوس مراجعه کنید.

انواع ماسک تنفسی در محیط کار

با توجه به آلودگی های محیطی از تجهیزات حفاظت تنفسی استفاده می شود. ماسک جراحی، ماسک فیلتردار، ماسک صنعتی نمونه هایی از انواع ماسک های مورد استفاده هستند. کاربرد ماسک تنفسی جراحی در زمینه پزشکی می باشد، یکبار مصرف بوده و از نوع FFP2 است. کاربرد ماسک فیلتردار در صنعت است، برای جلوگیری از  برش موادی مثل سنگ، بتن یا چوب و ذرات معلق در هوا هستند. مزیت ماسک تنفسی فیلتردار، استفاده از آن در مکان های حاوی اکسیژن است و معایب ماسک تنفسی فیلتردار این است که از ماسک برای مدت زمان کوتاهی می توان استفاده کرد و باید مدام عوض شود. از دیگر معایب ماسک فیلتردار، گرمای داخل ماسک به علت ضخامت آن می تواند ناراحت کننده باشد. انواع فیلتر ها عبارتند از:

 1. فیلتر محافظ در برابر گازهای سمی و شیمیایی
 2. فیلتر محافظ گرد و غبار و دود و ویروس
 3. فیلتر محافظ ترکیبی گاز و ذرات معلق در هوا
 4. ماسک تمام صورت
 5. ماسک بدون سوپاپ
 6. ماسک سه بعدی
 7. ماسک سوپاپ دار
 8. ماسک نیم صورت
 9. ماسک یکبارمصرف
انواع ماسک تنفسی در صنعت
انواع ماسک تنفسی در صنعت

ماسک های صنعتی شامل سه نوع هستند، ماسک های عایق، ماسک های پوشاننده کل صورت و پوشاننده نصف صورت می باشند. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد انواع ماسک حفاظتی دارید می توانید به ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها مراجعه کنید. پادینوس ارائه دهنده انواع تجهیزات حفاظت فردی است برای مشاهده همه محصولات می توانید به فروشگاه آنلاین پادینوس مراجعه کرده و از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *