جستجو کردن

راهنمای انتخاب دستکش ایمنی

خرید لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی

راهنمای انتخاب دستکش ایمنی

استفاده از لباس کار ایمن ، کلاه ایمنی و دستکش کار مناسب و با کیفیت یکی از ضروریات حضور و فعالیت در محیط های صنعتی و کارگاهی میباشد. آمار ها نشان میدهند در کارخانجات و مواردی که از تجهیزات کامل ایمنی استفاده میشود، میزان بروز حوادث و صدمات ناشی از آن تا 70 درصد کاهش پیدا کرده است.

راهنمای انتخاب دستکش ایمنی در پادینوس
راهنمای انتخاب دستکش ایمنی

در بسیاری از صنایع استفاده از لباس ایمنی به تنهایی کافی نبوده و باید از لوازم ایمنی جانبی مانند دستکش ایمنی استفاده کرد. در این مقاله به بررسی دستکش ایمنی ، بررسی دستکش ایمنی ، راهنمای خرید دستکش ایمنی و دیگر نکات مهم میپردازیم.

دستکش ایمنی چیست؟

رعایت نکات ایمنی در هنگام کار یکی از مهم ترین نکاتی است که کارگران باید به آن توجه کنند. در هنگام استفاده از ابزار های صنعتی به خصوص ابزار هایی که توسط دست کنترل شده و اتوماتیک نیستند ، باید از دستکش ایمنی استفاده کرد. اما دستکش ایمنی چیست ؟

دستکش ایمنی یکی از لوازم ایمنی برای کارگران بوده که از بروز صدمات وارده بر دست و انگشت ها جلوگیری میکند. امروزه انواع مختلفی از دستکش های ایمنی موجود بوده که هرکدام دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند. برخی از دستکش ها قابلیت ضد حریق داشته و برخی با استفاده از لایه های محافظ و الیاف مستحکم از ورود جسم سخت به دست جلوگیری میکنند.

تعریف دستکش ایمنی
دستکش ایمنی چیست؟

خرید دستکش ایمنی و استفاده از آن یکی از الزامات در صنایع و مشاغلی مانند کارگاه های برش چوب و فلزات ، صنایع نفتی ، آتش نشانی ها و دستگاه های پرس هستند. نوع دستکش استفاده شده در هرکدام از این صنایع متفاوت بوده و استاندارد های مخصوصی دارند.

انواع دستکش ایمنی

همانطور که گفته شد انواع دستکش ایمنی در بازار موجود بوده که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. دستکش جوشکاری، دستکش چرمی، دستکش ضد برش، دستکش آتش نشانی، دستکش فلزی، دستکش ضربه گیر، دستکش های آزمایشگاهی و دستکش های محافظ در برابر مواد شیمیایی از انواع مختلف دستکش ایمنی هستند.

معرفی انواع  دستکش ایمنی:

انتخاب دستکش ایمنی
معرفی انواع دستکش ایمنی

در صورتی که قصد انتخاب دستکش ایمنی برای خود دارید، بهتر است با انواع آن اشنا شده و اطلاعات جامعی نسبت به ویژگی های هر نوع دستکش بدست آورید. در ادامه به پر استفاده ترین دستکش ها و همچنین ویژگی های آنها میپردازیم.

دستکش ایمنی ضد برق

دستکش ایمنی ضد برق نوعی از دستکش ایمنی بوده که در امور مرتبط با برق و اتصالات و کابل ها مورد استفاده قرار میگیرد. وظیفه اصلی این نوع دستکش حفظ جان فرد در برابر جرقه و برق گرفتگی میباشد.
دستکش های ایمنی ضد برق باید قابلیت عایق بودن داشته باشند و مقدار الکتریسیته عبوری از آنها صفر باشد. به همین منظور برای ساخت این نوع دستکش از لاتکس استفاده میشود که در برابر شوک الکتریکی و عبور جریان مقاوم است. دستکش ایمنی ضد برق بر اساس محیط استفاده دارای 6 نوع کلاس بندی متفاوت میباشد و در هنگام خرید دستکش ایمنی باید به نوع و کلاس دستکش دقت کرد.

دستکش ایمنی ضد اسید

عموما در محیط های آزمایشگاهی و کارگاه های تولید مواد شیمیایی از دستکش ایمنی ضد اسید استفاده میشود. ماده اولیه برای ساخت دستکش ایمنی ضد اسید از پلاستیک و انواع پلیمر بوده که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند.
دستکش های ضد اسید نیز مانند دستکش ضد برق دارای مدل های مختلفی بوده و در هنگام خرید دستکش ایمنی باید به نوع آن دقت کرد. از مدل های مختلف دستکش های ایمنی ضد اسید در محیط های آزمایشگاهی ، صنایع تولید مواد غذایی ، صنایع نفت و گاز ، پالایشگاه ها و … استفاده میشود.

دستکش ایمنی ضد برش

در زمان استفاده از دستگاه های برش و انواع مته ها باید از دستکش های ضد برش استفاده کرد. دستکش ایمنی ضد برش مقاومت بالایی در برابر پارگی و برش داشته و میتواند از دست ها در هنگام کار هایی مانند مته زدن، استفاده از دستگاه فرز ، اره کردن و …. محافظت کند. در هنگام خرید دستگاه ایمنی ضد برش باید به استاندارد های آن و همینطور ضخامت دستکش دقت کرد.

دستکش ایمنی برزنتی

دستکش برزنتی یکی از انواع دستکش ایمنی بوده که در مشاغل صنعتی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع دستکش ایمنی بدلیل داشتن ضخامت بسیار بالا ، در برابر حرارت و اجسام تیز مقاومت بالایی دارد.
همچنین این دستکش عایق حرارتی بوده و گرمارا منتقل نمیکند. از این نوع دستکش ایمنی در آهنگری، ساختمان سازی، تیرچه سازی، صنایع مس و فولاد، باغبانی و مکانیکی استفاده میشود.

دستکش ایمنی حرارتی

تمامی دستکش های حرارتی از الیاف نسوز ساخته میشوند. وظیفه اصلی دستکش حرارتی جلوگیری از ورود گرما و حرارت شدید به داخل آن است. برخی از دستکش ها توانایی عایق بودن در برابر 400 درجه سانتیگراد را نیز دارند.
نام دیگر این نوع از دستکش ها دستکش نسوز و دستکش ضد حریق نیز میباشد. از دستکش ایمنی حرارتی در مشاغلی همچون آتش نشانی، جوشکاری و برشکاری، صنایع مرتبط با ذوب و همینطور کارگران کوره استفاده میشود.

دستکش ایمنی سربی

محدوده استفاده از این نوع دستکش ها بسیار کمتر از دیگر انواع دستکش ایمنی میباشد. از دستکش ایمنی سربی در آزمایشگاه ها و مکان هایی که دارای پرتو و اشعه های خطرناک هستند استفاده میشود.
دستکش های سربی در دو نوع سربی معمولی و سربی لاتکس تهیه میشوند که نوع لاتکس آن انعطاف و راحتی بیشتری داشته و در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از دستکش سربی در هنگام انجام آزمایش های پزشکی و به خصوص پزشکی هسته ای ضروری است.
دستکش های سربی نرم طول عمر بالایی داشته، انعطاف پذیر بوده، ضد آب هستند و همچنین میتوان به راحتی آنها را شست. نوع مخصوصی از دستکش سربی قابلیت ضد باکتریال داشته و ضد الکتریسیته نیز میباشد.

دستکش ایمنی ضد ضربه

اگر قصد خرید دستکش ایمنی با مقاومت بسیار بالا دارید، دستکش ایمنی ضد ضربه مناسب شماست. در ساخت این نوع دستکش ایمنی از انواع پلی استر، لاتکس و همینطور ورق ها و کپسول های پلاستیکی استفاده میشود.
دستکش های ضد ضربه از ورود نیروی زیاد به انگشتان جلوگیری کرده و مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد. از این نوع دستکش ایمنی در صنایع ساختمان سازی، انواع ورزش ها مانند رانندگی و رالی، صنایع پرس و برش استفاده میشود.

باید ها و نباید های استفاده از دستکش ایمنی

یکی از نکاتی که باید در هنگام انتخاب دستکش ایمنی به آن توجه کرد ، نوع و سایز دستکش میباشد. در برخی از مشاغل مانند مشاغلی که با دیسک های چرخان و همینطور پره دار سر و کار دارند ، استفاده از دستکش ایمنی میتواند خطرساز باشد.
در صورت استفاده از دستکش هایی با سایز بزرگتر از دست ممکن است دستکش به داخل دستگاه کشیده شده و علاوه بر ایجاد خرابی و مشکل در دستگاه های صنعتی ، باعث ایجاد خطر و حادثه برای کارگران نیز شود.

طراحی دستکش ایمنی

دوخت و طراحی انواع  دستکش ایمنی
طراحی دستکش ایمنی

عموما در ساخت دستکش ایمنی از انواع مختلف الیاف ها با تراکم بالا استفاده میشود. مواد دیگر مانند لاتکس، فلز، چرم گاو، پنبه و پلاستیک نیز میتوانند در ساخت دستکش ایمنی مورد استفاده قرار بگیرند.
دستکش ها در سه نوع اصلی ساق بلند، ساق متوسط و ساق کوتاه تولید میشوند. دستکش ایمنی ساق بلند بخش وسیع تری از دست را میپوشاند و تا آرنج را پوشش میدهند ، دستکش های ساق متوسط تنها تا ساعد کشیده شده و دستکش ساق کوتاه میتواند مربوط به چند انگشت و یا روی دست باشد.

استاندارد دستکش ایمنی

استاندارد دستکش ایمنی بر ای خرید
استاندارد دستکش ایمنی

استاندارد دستکش ایمنی یکی از نکاتی است که در هنگام خرید دستکش ایمنی باید به آن توجه کنید. مهم ترین استاندارد های دستکش کار عبارت است از :
• وجود PH بین 3.5 تا 9.5.
• ایجاد ایمنی و امنیت بالا برای دست و انگشتان.
• اگر مواد تشکیل دهنده دارای حساسیت و آلرژی برای دست است قید شود.
• باعث ساییدگی و خراش دست نشود.
• ابعاد دستکش ذکر شده و مشخص باشد.
• طول و سایز دستکش مشخص شود.
• استاندارد و علایم اختصاری یا کد بندی روی دستکش ایمنی نوشته شود.
• نحوه استفاده و نکات مرتبط با نگهداری و مراقبت ذکر شود.
• دارای نشان استاندارد CE اروپا باشد.
• نام برند و شرکت تولید کننده ذکر شود.
نکات مهم در هنگام خرید دستکش ایمنی

در صورتی که قصد خرید دستکش ایمنی دارید باید به نکات مهمی توجه کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.
1. دستکش ایمنی دارای طبقه بندی و انواع مختلفی بوده و در هنگام خرید دستکش باید نوع آن و کاربرد آنرا مورد بررسی قرار بدهید.
2. دستکش ایمنی خریداری شده نه باید بسیار تنگ و نه خیلی بزرگ باشد. دستکشی مناسب است که کاملا سایز دست بوده و احتمال در آمدن آن بصورت خود به خود کم باشد.
3. دستکش ایمنی دارای دو نوع ساق بلند و همینطور ساق کوتاه میباشد. در هنگام خرید و با توجه به فعالیت هدف باید از سایز مناسب دستکش استفاده کرد.
4. ایمنی مهم ترین نکته در هنگام خرید دستکش ایمنی است. دستکش ها بر اساس استاندارد های بین المللی ممکن است دارای ضخامت و مواد اولیه گوناگون باشند.

خرید دستکش ایمنی

وجود تفاوت ها در کاربرد و ویژگی ها در انواع دستکش ایمنی میتواند انتخاب دستکش ایمنی و خرید آنرا سخت و مشکل کند. تیم پشتیبانی پادینوس آماده مشاوره و راهنمایی برای انتخاب و خرید دستکش ایمنی ارزان به شما عزیزان میباشد.

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *