جستجو کردن

ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها

ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها

ویژگی انواع ماسک ها از جمله ماسک تنفسی، محافظت شخصی از استنشاق ذرات معلق در هوا و همچنین بخار یا گازهای سمی است. برای محافظت در برابر ضد عفونی کننده ها و گازهای بیهوش کننده که برای سلامتی خطرناک هستند، بکار می رود. همچنین از شخص در برابر استنشاق قطرات عوامل عفونی محافظت می کند. با ما همراه باشید تا به بررسی ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها بپردازیم. پادینوس فروشگاه آنلاین تجهیزات ایمنی و حفاظت شخصی است که انواع ماسک ها را ارائه می دهد.

انواع ماسک ها

انواع ماسک ها از نوع صنعتی معمولا از چهار لایه تشکیل شده اند. دارای یک لایه بیرونی، یک لایه فیلتر که معمولا از میکروفیبر پلی پروپیلن برای جذب ذرات است، لایه محافظ اکریلیک و یک لایه داخلی نرم در تماس با صورت می باشند. ماسک ها می توانند یکبار مصرف باشند یا مجدد به کار روند، در حالت دوم امکان تعویض فیلتر وجود دارد. از انواع ماسک ها که در صنایع استفاده می شوند می توان به عایق و فیلتر کننده اشاره کرد. ماسک های کامل و نیمه برای پوشش دهی صورت نیز وجود دارد، در بخش بعدی به تفاوت های بین ماسک عایق و فیلتر کننده و ویژگی های آن ها می پردازیم.

ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها چیست؟

انواع ماسک ها دارای دو دسته عایق و فیلتر کننده هستند. ماسک های فیلتردار از یک بخش پوشش صورت و یک وسیله فیلتر کننده تشکیل شده اند. ویژگی انواع ماسک ها بسته به نوع فیلتر آن یا فقط در برابر ذرات، یا فقط در برابر گازها و مواد فرار خاص و یا در برابر هر دو موثر خواهند بود. ماسک های فیلتردار گاهی اوقات می توانند به یک دریچه بازدم نیز مجهز شوند تا تنفس کاربر را بهبود بخشند. این سوپاپ از تراکم هوای داخل ماسک و مه آلود شدن شیشه عینک جلوگیری می کند و به کاربر کمک کرده تا به راحتی تنفس کند.

ویژگی انواع ماسک ها در صنعت
ویژگی انواع ماسک ها در صنعت

ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها از نوع عایق این است که پوشاننده کل گردی صورت هستند تا از چشم، بینی و دهان محافظت کنند. هوای این ماسک ها از یک منبع تمیز تامین می شوند. استفاده کاربر از این ماسک به طور دائم باعث جدا شدن از منطقه آلوده می شود و در معرض خطر قرار نمی گیرد. این نوع ماسک ها برای کار طولانی مدت در محیط های بسته مفید هستند. زمانی که غلظت آلاینده خیلی زیاد است و آلاینده را نمی توان فیلتر کرد به کار بردن آن ضروری است.

استانداردهای انواع ماسک ها چیست؟

ماسک های تنفسی برای جلوگیری هوا از بیرون به درون آزمایش می شوند. این آزمایش ها کارایی فیلتر و نشت به داخل و صورت را در نظر می گیرند. انواع ماسک ها که در ایران وجود دارد دارای استاندارد EN149:2001 اروپا است که دارای سه کلاس (FFP1، FFP2، FFP3) هستند. در صورت اطلاعات بیشتر از این استانداردها به مقاله اهمیت ماسک تنفسی در سایت پادینوس مراجعه کنید. کاربردها و ویژگی انواع ماسک ها شامل کلاس FFP را به اختصار بررسی می کنیم:

جدول استاندارد ویژگی انواع ماسک ها
جدول استاندارد ویژگی انواع ماسک ها

انواع ماسک ها در آمریکا باید استاندارد NIOSH موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی را داشته باشند. در این استاندارد، بسته به درجه مقاومت در برابر مواد نفتی، چندین دسته ماسک وجود دارد، که دسته N، R و P نامیده می شوند.

  • دسته ماسک های N: دارای انواع N95، N99 و N100 است.
  • دسته ماسک های R: دارای انواع R95، R99 و R100 هستند.
  • دسته ماسک های P: انواع ماسک ها شامل P95، P99 و P100 هستند. عددها نشان دهنده درصد فیلتر کنندگی ذرات هستند.

چه کسانی باید از ماسک تنفسی استفاده کنند؟

پرستار ها موظفند هنگام مراقبت از بیمار مبتلا یا مشکوک به عفونت، از ماسک تنفسی استفاده کنند. هر کسی که به دلیل شغلش در تماس با افراد در معرض آلودگی است و یا در محیط آلوده کار می کند بهترین محافظت استفاده از ماسک است.

چگونه ماسک صنعتی انتخاب کنیم؟

ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها برای کدام کاربرد مناسب هستند؟ پادینوس توصیه های لازم را در انتخاب بهترین تجهیزات تنفسی که در صنعت نیاز دارید به شما ارائه می دهد. در صنعت، پوشاندن صورت با ماسک تنفسی برای هر کسی که در محیط گرد و غبار یا در معرض آلودگی ها و مواد سمی کار می کند، اجباری است. انواع ماسک ها در صنعت متفاوت هستند، ماسک های عایق و فیلتردار که برای استفاده هر کدام باید نوع آلاینده و مقدار اکسیژن در محیط را در نظر بگیرید.

انواع ماسک ها برای پوشش تمام صورت
انواع ماسک ها برای پوشش تمام صورت

ویژگی انواع ماسک ها شامل فیلتر کننده و عایق محافظت انسان در برابر گرد و غبار، گاز، بخار، ذرات معلق در هوا می باشد. ماسک های فیلتردار دارای فیلترهایی هستند که آلاینده ها را در خود نگه داشته و هوای تنفس  شده توسط کاربر را تصفیه می کنند. ماسک های عایق از منبع اکسیژن تغذیه می کنند. بنابراین، هر دو نوع بسته به مکان مورد استفاده محافظت عالی نسبت به سایر ماسک ها ارائه می دهند.

ماسک عایق با استفاده از یک کپسول اکسیژن قابل حمل به ماسک وصل می شود، بنابراین کاربر می تواند در اطراف محل کار حرکت کند. فاقد فیلتر است، پس کاربر تا زمانی که اکسیژن در کپسول باشد می تواند استفاده کند. علاوه بر آن به جای کپسول قابل حمل می تواند به یک کمپرسور واقع در خارج از محل کار آلوده، هوای تمیز را تامین کند. در این شرایط کاربر می تواند به طور دائم به اکسیژن وصل باشد اما باید مراقب اتصال خود با اکسیژن باشد. نیاز به سطح اکسیژن انواع ماسک ها متفاوت است، ماسک های عایق با سطح اکسیژن زیر 17% و ماسک های فیلتردار با سطح اکسیژن بالای 17% بکار می روند.

ماسک عایق تمام پوششی
ماسک عایق تمام پوششی

ویژگی انواع ماسک ها که نیمی از صورت را پوشش می دهند تنها مجاری تنفسی (بینی، دهان و چانه) را بدون محدود کردن میدان دید محافظت می کند. این ماسک در برابر گرد و غبار و ذرات موثر هستند و در مکان هایی قابل استفاده است که چشم ها در معرض خطر نباشند. ماسک های نیمه پوشش دهنده صورت از جنس سیلیکونی نرم و راحت برای کاربر هستند، آن ها برای مدت طولانی قابل استفاده و یکبار مصرف نیستند. ماسک های نیمه سبک تر و یکبار مصرف نه حاوی لاتکس و نه سیلیکون هستند، اما به کاربر این اجازه را می دهند که همزمان از عینک ایمنی هم استفاده کنند.

ماسک سیلیکونی نیمه پوششی
ماسک سیلیکونی نیمه پوششی

ماسک های سیلیکونی محافظ کل صورت، مناسب برای کسانی است که در معرض گازها و دودهای سمی هستند و در محیط کار فاقد اکسیژن فعالیت می کنند. ویژگی های متفاوت انواع ماسک ها به ما این امکان را می دهد تا در هر محیطی از آن ها بنا به کاربرد هر یک استفاده کنیم. این ماسک ها دارای دو فیلتر هوا و یک دریچه بازدم است که کار را برای کاربر راحت می کند. پادینوس فروشگاه آنلاین، ارائه دهنده انواع تجهیزات ایمنی می باشد که تمام سفارش های خود را می توانید به صورت آنلاین سفارش داده و در سراسر ایران تحویل بگیرید.

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *