جستجو کردن

انتخاب کفش ایمنی مناسب

انتخاب کفش ایمنی مناسب

انتخاب کفش ایمنی مناسب در کار و صنعت ضروری و لازم است. فروشگاه های فروش تجهیزات ایمنی امروز مجموعه گسترده ای از کفش های ایمنی را ارائه می دهند. برای انتخاب کفش ایمنی، ارزیابی محیط کار و وظایفی که باید انجام شود، حائز اهمیت است. انتخاب آگاهانه و درست برای تهیه کفش ایمنی مناسب کار بسیار کمک کننده خواهد بود. “شغل شما، کفش شما” شعار پادینوس برای حفاظت از گام های صنعتگران است.

آسیب های رایج پا در محل کار

آسیب های پا به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول شامل ضربه به پا می باشند. مثلا راه رفتن روی میخ یا له شدن پا توسط کامیون سنگین از این دسته هستند. دسته دوم شامل حوادث ناشی از لیز خوردن، افتادن یا پیچ خوردن پا که باعث رگ به رگ شدن و شکستگی می شوند. آمار نشان می دهد 50 درصد آسیب پای کارگران ساختمانی مربوط به پیچ خوردگی مچ پا است.

انتخاب کفش ایمنی مناسب برای انجام کار

انتخاب کفش ایمنی مناسب، به دو عامل بستگی دارد، ارزیابی محیط کار و وظایف کارگر که انجام می دهد. عواملی محیطی را بررسی کردیم که به آن ها می پردازیم:

 • تجهیزات یا اشیائی که ممکن است روی پاها غلت بخورند یا بیفتند
 • اجسام تیز و برنده یا نوک تیز که ممکن است کفش را سوراخ کند
 • سطوح لغزنده، مرطوب، روغنی، یخی و ناهموار
 • خطرات مربوط به جاری شدن مواد

تهیه کفش ایمنی مناسب کار با در نظر گرفتن خطرات حوزه ی کاری و ارزیابی میزان تکرار حوادث می تواند نقش کمک کننده ای داشته باشد. از این خطرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برق: هادی های جریان، تخلیه الکترواستاتیک
 • شیمیایی: مایعات خورنده و سمی
 • مکانیکی: ضربه، خرد کردن، سوراخ شدن، پانچ و پرس
 • بیولوژیکی: آلرژی، رشد میکروب ها
 • حرارتی: سرما، گرما، آب و هوای بد، فلز مذاب، جرقه
تهیه کفش ایمنی مناسب کار
تهیه کفش ایمنی مناسب کار

انتخاب کفش ایمنی بر اساس چه ویژگی هایی باشد؟

انتخاب کفش ایمنی خوب باید با در نظر گرفتن کشش و مقاومت زیره آن باشد. زیره باید حداکثر چسبندگی برای سطوح کار شما را تضمین کند. نحوه انتخاب و تناسب کفش با پای کارگر و همچنین راحتی آن نقش اساسی در ایمنی کارگر ایفا می کند. کفش های با ارتفاع 15 تا 21 سانتی متر انتخاب کنید، تا از مچ پا محافظت کند. کفش ایمنی باید تا انتهای لبه دارای بند باشند. هنگام انتخاب کفش ایمنی در زمانی که پاهایتان معمولا متورم تر هستند، مثلا حدود ظهر امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در داخل کفش برای حرکت دادن انگشتان پا وجود دارد و در صورت لزوم یک جفت جوراب اضافی بپوشید. پس از بسته شدن بندها، کفش باید در قسمت پاشنه و مچ پا کیپ باشند. سعی کنید بند کفش را در بالا ببینید و فیکس کنید تا در هنگام لزوم به راحتی قطع شوند.

مراقبت و بهداشت پا در کفش ایمنی

بهداشت پا به گردش هوا در داخل کفش بستگی دارد و کفش باید خاصیت جذب و رطوبت گیر داشته باشد. انتخاب کفش های نامناسب برای محیط کار ممکن است منجر به پینه، میخچه، عفونت قارچی و غیره شود. جذب رطوبت می تواند در برابر شوک الکتریکی پا را محافظت کند. به طور منظم وضعیت کفش های ایمنی خود را برای ترک زیره، شکستگی چرم و سوراخ بررسی کنید. استفاده از یک پوشش محافظ ضد آب عمر آن را افزایش می دهد. برای تهیه کفش ایمنی مناسب کار و در مورد بهترین مدل و نگهداری کفش ایمنی برای کلیه محیط های کاری می توانید از کارشناسان پادینوس مشاوره بگیرید.

انتخاب کفش ایمنی خوب
انتخاب کفش ایمنی خوب

انواع کفش ایمنی

تهیه کفش ایمنی مناسب کار بر اساس نوع فعالیتی که انجام می دهید، متفاوت است. برای پزشکان، پرستاران و کارکنان بهداشت همچنین آشپزها و آرایشگران نوعی کفش ایمنی ساخته شده از میکروفیبر بسیار راحت وجود دارد. خواص این نوع کفش ایمنی ضد تعریق، ضد باکتری و قارچ، ضد لغزش حتی روی سطوح روغنی است. آن ها کفش های سبکی هستند که به پا اجازه تنفس می دهند. انتخاب کفش ایمنی برای کارهای سنگین شامل جا به جایی بسته ها و اجسام سنگین، کارهای صنعتی و ساخت و ساز باید دارای پنجه فولادی و کفی ضد الکتریسیته ساکن باشد. آن ها از مواد مصنوعی، راحت و مقاوم در برابر ضربه ساخته شده اند. نوعی از چکمه های ایمنی هستند که از مواد مصنوعی ساخته شده اند و مجهز به زیره لاستیکی ضد آب هستند. این نوع کفش ایمنی برای هر فصلی عالی هستند.

راهنمای انتخاب کفش ایمنی مناسب و چکمه های پنجه فولادی

انتخاب کفش ایمنی خوب حفاظت از پاهای شما در برابر آسیب در کوتاه مدت و بلند مدت است. OSHA از کارگران می خواهد که در شرایط خاص، مانند زمانی که خطر سوراخ شدن کف پا یا خطر له شدگی پا وجود دارد، کفش ایمنی بپوشند. شکی نیست که لیست بلند بالایی از کفش های ایمنی در بازار وجود دارد، اما شما با توجه به استانداردهای بین المللی به دنبال تهیه کفش ایمنی مناسب کار باشید. در مواردی که خطر آسیب دیدگی زیاد و شدید است، ممکن است لازم باشد علاوه بر محافظ انگشتان، یک محافظ پا و ساق پا نیز تهیه کنید. برای مثال کارگران جنگلبانی برای محافظت بیشتر در برابر اره برقی به این محافظ ها و کفش مخصوص نیاز دارند.

انتخاب کفش ایمنی با توجه به کف کفش و تفاوت های قابل توجه در کیفیت حفاظتی کفش، اهمیت دارد. ASTM استانداردهایی را برای کفش های ایمنی در سراسر جهان ارائه می دهد. که به آن ها می پردازیم:

 • آج کفش: سطح و عمق آج کفش به خاصیت ضد لغزش آن کمک می کند. اگر آج کم عمق و به هم نزدیک باشد، فضای کافی برای عبور مایعات نداشته و شما در معرض خطر لغزش و سقوط خواهید بود. حداقل ارتفاع آج حدود 3 میلی متر مناسب است تا خطر سرخوردگی و سقوط را کاهش دهد. هنگامی که عمق آج شروع به ساییدگی کرد، زمان تهیه کفش ایمنی مناسب کار جدید است.
 • راحتی: راحتی پا از هر چیزی مهم تر است، ایمنی بعد از راحتی اهمیت پیدا می کند. اگر کفش های ایمنی راحت نباشند، احتمال پوشیده شدنش کمتر می شود، که خود باعث بروز خطر در محل کار است.
انتخاب کفش ایمنی مناسب
انتخاب کفش ایمنی مناسب
عوامل موثر در انتخاب کفش ایمنی
عوامل موثر در انتخاب کفش ایمنی

برای پیشگیری از ایجاد مشکل در محل کار انتخاب کفش ایمنی مناسب باید دارای اولویت هایی مثل راحتی، حفاظت، سازگاری و انعطاف پذیری باشد. برخی از این عوامل به خود کفش و برخی به کاربر، پای هر فرد در یک جفت کفش یکسان احساس خوبی نخواهد داشت. ممکن است برای شما مفید باشد و برای فرد دیگر نه پس به چندین فروشگاه سر بزنید و کفش های مختلف را امتحان کنید.

تهیه کفش ایمنی مناسب کار برای خانم ها الزامی است، سال ها زنان مجبور بودند کفش های مردانه بپوشند. کوچکترین سایز کفش مردانه را برای زنان تهیه می کردند، اما تولیدکنندگان به تولید کفش های ایمنی مخصوص بانوان روی آوردند. انتخاب کفش ایمنی برای خانم ها راحت تر شده و کفش های زنانه پسند در بازار افزایش یافته است. فروشگاه آنلاین پادینوس طیف کاملی از کفش های ایمنی را برای رفع نیازهای خاص شما ارائه می دهد.

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *