جستجو کردن

لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی

اهمیت لباس کار در ایمنی افراد حضور در موقعیت های مختف

لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی

قیمت مناسب برای لباس کار
لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی

استفاده از تجهیزات ایمنی با کیفیت بالا و همینطور کاربردی یکی از ضروریات در تمامی کسب و کار ها میباشد. لباس کار نیز یکی از همین تجهیزات بوده که با توجه به نوع فعالیت و شغل میتواند دارای ویژگی های مختلف و منحصر بفرد باشد.
استفاده از لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی باعث افزایش ایمنی کارگران شده ، فعالیت را راحت تر کرده و با داشتن ویژگی های مناسب مانند لباس های آتش نشانی باعث ایجاد محیطی مناسب برای فعالیت های فیزیکی میشود. هر کسب و کار با توجه به نوع فعالیت ، مکان مورد استفاده و همینطور خطراتی که ممکن است وجود داشته باشد ، دارای لباس کار مخصوص به خود است.
در این مقاله به معرفی لباس کار، انواع مختلف لباس کار، ویژگی های مهم و قابل توجه آن و همینطور نکات مهم در هنگام خرید لباس کار با کیفیت میپردازیم. در صورتیکه قصد خرید لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی دارید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

لباس کار چیست ؟

همانطور که گفته شد لباس کار نوعی از پوشش ایمنی و ویژه بوده که دارای مزیت های فراوانی است. لباس کار میتواند از مواد های اولیه متفاوت و همینطور با ویژگی های متفاوت ساخته شود. به نوعی میتوان گفت که لباس کار تا مقدار زیادی میتواند موقعیت شغلی را مشخص کند.
در بسیاری از مشاغل حضور تمامی کارکنان و کارگران با لباس کار یکسان و یکدست امری ضروری میباشد. این یکی دیگر از ویژگی های لباس کار بوده که میتواند مشاغل و موقعیت های شغلی را مشخص و دسته بندی کند.

تاریخچه استفاده از لباس کار

میتوان گفت که در گذشته استفاده از لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی نبوده و سیستم و ایمنی واحدی برای استفاده از لباس کار در میان کارگران وجود نداشت. تاریخچه استفاده از اولین لباس کار های یکدست و یک شکل به سال های 1970 الی 1980 میلادی در کشور انگلستان برمیگردد. بسیاری از کارگران و رفتگران از نوعی پوشش واحد که دارای عینک گرد، کلاه، شلوار مخمل نخی، کاپشن، دستمال گردن پنبه ای رنگ و همینطور چکمه های مشکی سنگین بود استفاده میکردند.

همین امر سبب شده بود تا تشخیص کارگران راحت تر شده و تمامی آنها از این پوشش یکسان استفاده کنند. با گذر زمان و اقدام به سازماندهی مشاغل از انواع ژاکت ها و کت های چرمی ، انواع مختلف کلاه، عینک های ایمنی و همینطور دستکش هایی با رنگ مشخص در میان کارگران استفاده میشد.
باید به این نکته اشاره کرد اولین مشاغلی که به استفاده از لباس کار ایمن رو آوردند ، کارگران دریایی و همینطور کارگران راه آهن بودند. از مهم ترین شاخصه های لباس کار کارگران راه آهن میتوان به پیرهن های نخی نازک برای تحمل گرمای داخل لوکوموتیو ، دستمال گردن سفید و همینطور عینک های ضخیم شیشه ای برای جلوگیری از ورود دود به چشم ها اشاره کرد.

ضرورت استفاده از لباس کار

مهم ترین دلیل استفاده از لباس کار ، ایجاد ایمنی برای کارگران میباشد. استفاده از لباس های ضخیم و دارای الیاف مقاوم در برابر آتش جان آتش نشانان را از شعله های آتش نجات میدهد. وجود کلاه های پلاستیکی و فلزی در لباس کار کارگران ساختمانی از بروز حادثه در برخورد جسم خارجی به سر جلوگیری میکند. بطور کلی میتوان گفت که استفاده از لباس کار به دلیل زیر دارای ضرورت است :
• حفظ جان افراد و کاهش آسیب دیدگی ناشی از حوادث احتمالی
• متمایز شدن کارگران و کارمندان یک مجموعه از یکدیگر و افزایش راندمان کاری
• واقف شدن بر موقعیت و جایگاه شغلی پرسنل در محیط کاری مشترک
• استاندارد های لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی
استاندارد های لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی
امروزه استاندارد های مختلفی برای تولید و استفاده از لباس کار در سرتاسر جهان وجود دارد. طبق قانونی جهانی، لباس کار تنها در دو مدل دو تیکه و یک تیکه تولید میشود.

مدل دو تیکه لباس کار شامل یک پیرهن و یک شلوار شده و مدل یک تیکه دارای یک لباس سرهمی با نام های کاورال یا بیلرسوت میباشد.
در میان دو مدل نام برده شده از لباس کار، لباس کار یک تیکه بیشتر مربوط به مشاغل صنعتی بوده و نوع دو تیکه لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی بوده و آزادی عمل بیشتری به کارگر میدهد.

لباس کار یکسره

لباس کار های یکسره یکی از زیباترین و راحت ترین نوع لباس کار در میان کارگران میباشد. استفاده از این نوع لباس ایمنی علاوه بر ایجاد ایمنی و محافظت از بدن ، راحتی در حرکت را بیشتر کرده و جلوه خاصی ایجاد میکند.
عموما لباس کار یکسره دارای حالتی دو بنده بوده و محدوده حرکت دست کارگر را آزادتر میگذارد. معمولا در تولید لباس کار یکسره از الیاف های مقاوم و ترکیبی از نخ و پلی استر استفاده میشود. همچنین برای قرار دادن تجهیزات و لوازم ضروری این نوع از لباس کار ها دارای چند جیب در قسمت های مختلف خود هستند.

لباس کار دو تیکه

اگر بدنبال خرید یک لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی هستید ، لباس کار دو تیکه یعنی کاپشن و شلوار میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. مهم ترین مزیت استفاده از لباس های دو تیکه این است که میتوان در زیر آنها از دیگر انواع لباس برای محافظت بیشتر استفاده کرد.
لباس کار های دو تیکه عموما از یک شلوار و یک کاپشن تشکیل میشوند. کاپشن های مورد استفاده در این نوع لباس ایمنی دارای جیب های زیادی بوده تا بتوان از آنها برای نگهداری لوازم و وسایل ضروری استفاده کرد. جالب است بدانید که این نوع از لباس کار بیشتر به لباس کار مهندسی معروف بوده و عموما در این صنعت مورد استفاده قرار میگیرد.

استاندارد های مورد استفاده در تولید لباس کار

همانطور که گفته شد لباس های ایمنی امروزه با استفاده از استاندارد های مخصوص به خود تهیه و تولید میشوند.این استاندارد ها میتوانند مرتبط با عایق بندی لباس ، مشاغل مورد استفاده ، ویژگی های خاص و …. باشند. یک لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی باید بتواند استاندارد های مرتبط با خود را به درستی رعایت کند. مهم ترین استاندارد های لباس ایمنی عبارتند از :
• استاندارد EN 343 : این استاندارد مربوط به شرایط آب و هوایی بوده و برای لباس های مورد استفاده قرار میگیرد که در شرایط جوی خاص مانند سرمای زیاد و یا حرارت زیاد قرار میگیرند.
• استاندارد EN ISO11611 : لباس هایی که دارای مقاومت در برابر آتش و جرقه ناشی از آتش هستند باید از این استاندارد تبعیت کنند.
• استاندارد HSE : شاخصه های کیفیتی لباس کار همچون الیاف استفاده شده، کیفیت و درجه متریال، دوام پارچه، نوع دوخت و … از موارد مرتبط به این استاندارد هستند.
• استاندارد UV Standard 801 : لباس های ایمنی که در برابر اشعه های مضر و پرتو های خطرناک قرار میگیرند باید از استاندارد را رعایت کنند.

مشخصات لباس کار با کیفیت

اگر قصد خرید یک لباس کار مقرون به صرفه و کاربردی دارید باید در هنگام خرید به نکات مهمی توجه کنید. در ادامه به مهم ترین مشخصه های لباس کار کاربردی و با کیفیت بالا میپردازیم.
• لباس کاری مناسب است که از لحاظ سایز کامل اندازه شما باشد؛ در هنگام خرید لباس کار نباید لباس تنگ و یا گشاد خریداری کرد.
• اگر قصد خرید لباس کار در محیط های صنعتی و کارخانجات دارید، باید لباس های یک تیکه و همینطور بدون پارگی و جیب خریداری کنید.
• اگر قصد خرید لباس برای محیط های در معرض آتش و گرمای زیاد دارید ، باید به ویژگی های عایق بودن آن توجه کنید. لباس های ضد حریق دارای مشخصه های مخصوص به خود بوده و به راحتی میتوان آنهارا تشخیص داد.
• اگر محیط کاری شما سرد و با دمای پایین است باید از لباس ایمنی دارای استر پشمی استفاده کنید. این نوع از لباس کار ها علاوه بر ایمنی، حرارت بدن را حفظ کرده و عموما در نوع دو یا چند لایه تولید میشوند.
• برای خرید لباس کار با تعداد بالا بهتر است از لوگوی مربوط به برند و کسب و کار خود استفاده کنید. این مورد سبب میشود که بتوانید یک سازماندهی مناسب در محیط کاری ایجاد کنید.

جنس لباس کار در پادینوس

تا به اینجا اشاره کردیم که لباس کار مقرون به صرفه و با کیفیت دارای استاندارد های ایمنی مربوط به خود هستند. یکی از این استاندارد ها مرتبط با پارچه و مواد اولیه استفاده شده در تولید لباس کار میباشد. عموما پارچه لباس ایمنی برای جلوگیری از تولید و انتقال الکتریسیته ساکن، مقاومت در برابر پارگی و همینطور چروک شدن از مخلوط 70 درصدی پنبه و 30 درصدی پلی استر تولید میشود. در برخی از موارد که احتمال سوختن و آتش گرفتن لباس وجود دارد، از 90 درصد پنبه استفاده میشود.

لباس ایمنی برای کارکنان صنایع نفتی از ترکیب 75 پنبه و 25 پلی استر میباشد، کارگران صنایع گازی از لباسی با جنس پنبه 100 درصد استفاده میکنند و لباس کارکنان فنی و مهندسی از ترکیب 65 پنبه و 35 درصد پلی استر است.
نوع رنگ استفاده شده در لباس کار ها از نوع راکتیو بوده که ماندگاری بالاتری داشته و مانند لایه ای مقاوم در برابر حرارت و سرما عمل میکند. همچنین این نوع از رنگ دوام پارچه را بیشتر کرده و تراکم بافت پارچه را بالاتر میبرد.

اینستاگرام پادینوس

ما منتظر نظرات شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *